Zabudowa balkonu pozwoli stworzyć dodatkową powierzchnię użytkową, gdzie bez względu na pogodę można zarówno przechowywać drobiazgi które wymagają warunków domowych, jak i spędzać miłe chwile podczas gdy na zewnątrz pada deszcz lub śnieg. Jeśli planujesz zabudowę balkonu, zrób to zanim zaczną się chłody i pogoda będzie uniemożliwiać prawidłowy montaż konstrukcji. Sprawdź, jakie są rodzaje zabudowy balkonów oraz jak zabudować balkon, aby spełniał on swoje funkcje przez cały rok.
W całości oszklony balkon czy loggia na stałe wpisały się w architekturę naszych miast. Spotykamy je nie tylko w budynkach nowo powstających, lecz także remontowanych. W sumie nie ma się czemu dziwić - każda ma jakieś rzeczy na które nie ma miejsca w mieszkaniu a balkon jest idealnym rozwiązaniem do przechowywania różnego rodzaju przedmiotów. Przeznaczeniem zabudowy balkonu jest ochrona przed bezpośrednim wpływem negatywnych warunków atmosferycznych jakimi są deszcz, śnieg, wiatr oraz uciążliwych czynników miejskich jakimi jest w szczególności hałas. Na tak przystosowanym balkonie można przebywać znacznie częściej i dłużej niż na otwartym, nie trzeba się bowiem martwić deszczem, śniegiem czy zawieruchą. Dodatkową zaletą zabudowy balkonów jest także przedłużanie żywotności balkonu, który nie będzie musiał być tak często jak kiedyś sprzątany czy remontowany. Dużo łatwiej będzie nam utrzymywać go w czystości i hodować rośliny wymagające warunków domowych.
Rodzaje zabudowy balkonów i loggii
Na dzień dzisiejszy wyróżniamy dwa rodzaje zabudowy balkonu - jest to zabudowa w systemie ramowym oraz bezramowym. W systemach ramowych każda szyba jest oprawiona w profile aluminiowe i przesuwa się w prawo lub w lewo po torze specjalnych prowadnic. Dostępne są prowadnice wielotorowe, zależnie od potrzeb użytkownika balkonu.
W zabudowie balkonu możliwe jest zastosowanie mniejszej lub większej ilości okien które będą przesuwały się w różnych równoległych płaszczyznach na zewnątrz aż do maksymalnego otwarcia. Pakiety szybowe używane w ramowych systemach powinny posiadać aprobaty techniczne. Mogą to być szyby typu float o grubości 4mm, bezpieczne szyby hartowane i klejone o grubości 4?6 mm a także szyby zespolone o grubości nawet 16mm. Wielkości okien zabudowy powinny być dobierane przez fachowców w taki sposób, aby natężenie czynników naturalnych w żaden sposób nie narażały pakietów szybowych na uszkodzenia. Przy ramowej zabudowie balkonu jej maksymalna wysokość może wynosić nawet 2,6 m, a maksymalna szerokość segmentu przesuwnego ? 1,3 m, przy czym ze względów użytkowych najczęściej wybierana szerokość to 1?1,2 m, pozwalająca na łatwe wyciągnięcie z prowadnicy skrzydła w celu jego umycia.
Zabudowa balkonu bezramowa
Zabudowa balkonu bezramowa jest systemem przesuwno-rozwiernym. Tafle szkła nie mają ram pionowych, dzięki czemu zabudowa jest zupełnie niewidoczna z zewnątrz i nie ogranicza widoku przebywającym na balkonie osobom, jednak takie rozwiązanie jest nieco bardziej kosztowne od standardowej ramowej zabudowy. Podobnie jak w systemach ramowych, powinna być dobrana zgodnie z wytycznymi zawartymi w Aprobacie Technicznej. Zabudowy bezramowe mogą być wykonywane do wysokości 2,7 m, a od niej uzależniona jest szerokość panelu, która może wynieść maksymalnie 0,7 m. Przy systemach bezramowych wymogiem jest stosowanie szyb pojedynczych hartowanych o grubości 6, 8 lub 10 mm.
Pozwolenie na posiadanie zabudowy balkonu
Zabudowa balkonu w bloku niestety wymaga pozwolenia. Bez względu na rozmiar prac trzeba się udać do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty po zgodę. Zabudowa balkonu oznacza zmianę elewacji. Jeżeli budynek wpisany jest do rejestru zabytków, należy dodatkowo uzyskać zezwolenie konserwatora zabytków. Zabudowa balkonu bez dopełnienia formalności może zostać uznana za samowolę budowlaną, która jest karalna.
Jeśli decydujemy się na zabudowę balkonu to wykorzystajmy naszą dodatkową przestrzeń tak, aby być z niej w pełni zadowolonym użytkownikiem. Możemy pokusić się o stworzenie małej oranżerii. Wybierając rośliny na balkon, umieszczamy je w osobnych doniczkach lub sadzimy w skrzynkach, łącząc gatunki o podobnych wymaganiach. O doborze roślin decyduje nasłonecznienie balkonu. Na południowo-wschodnim można stawiać większość roślin (np. begonie). Na balkonie południowo-zachodnim (dobre miejsce dla osteospermum, gazanii) bywa latem bardzo gorąco - kwiaty będą wymagały częstego podlewania. Półcień uwielbiają niecierpki. Uwaga: liście dotykające szyby zabudowy balkonu mogą ulec poparzeniu.
Zabudowa balkonu pozwoli cieszyć się dodatkową powierzchnią użytkową, bez względu na pogodę. Sprawdź, jakie są rodzaje zabudowy balkonów oraz jak zabudować balkon, aby spełniał on swoje funkcje przez cały rok.
Czytaj więcej ...