DRZWI OD RĘKI
Ekspert radzi, czyli...

Sposoby konserwacji bram garażowych. Zadbaj o ich prawidłowe funkcjonowanie

6 min
Co zrobić, by brama garażowa działała prawidłowo?Dzięki prawidłowej konserwacji bramy, mamy pewność, że posłuży nam na lata

Brama garażowa to bardzo ważny element przestrzeni, w której przechowywany jest samochód. By spełniał swoje zadanie, musimy zadbać o jego odpowiednią konserwację.

Charakterystyka i rodzaje bram garażowych

Pod względem konstrukcyjnym bramy garażowe mogą mieć prostą konstrukcję, w której skrzydła poruszają się za pomocą rolek lub są zautomatyzowane. Najpopularniejsze modele mają drzwi otwierane na zewnątrz lub wzdłuż linii u góry pomieszczenia. W tym drugim przypadku montaż i konserwacja konstrukcji jest dość trudna. Do ich otwarcia wymagany jest mechanizm zawiasowy. Podnoszenie skrzydła bramy odbywa się poprzez przesuwanie rolek po prowadnicach po bokach otworu garażowego oraz pod stropem pomieszczenia. Największą wadą takich konstrukcji jest ich niska odporność na pękanie.

Jak zadbać o bramę by służyła nam latami

W większości przypadków konserwacja bramy rozpoczyna się dopiero po wystąpieniu usterki. Konserwację należy wykonywać jednak regularnie, aby nie wydawać pieniędzy na poważne naprawy. Zawiasy to najczęstszy problem i zawodny element bram skrzydłowych. W przypadku wykrycia usterek zawiasy można wymienić lub naprawić, jednak ich właściwa konserwacja i terminowe smarowanie bramy znacznie wydłuży ich żywotność. Równie istotnym problemem przy łączeniu metalowych paneli bramy  jest ich wyginanie. Ugięcie bardzo często występuje z powodu odkształcenia ramy samej bramy. Powodem wygięcia złącza jest brak belek poprzecznych, czyli sztywność ramy. Wymaga to wymiany skrzydeł lub wyrównania istniejących i zainstalowania dodatkowych podpór. Brama wahadłowa powinna być otwierana/zamykana jak najszerzej. Pomaga to chronić skrzydła przed osłabieniem, co wydłuża żywotność konstrukcji. Ich drzwi nie mogą pozostawać otwarte przez długi czas, a jeśli to konieczne, pod każdym bokiem należy umieścić specjalną podporę — klin lub zwykłą drewnianą deskę.

Problemy z bramami automatycznymi

Najczęstszą awarią jest zwarcie w przewodzie zasilającym bramy. Prowadzi to do awarii całego systemu otwierania i zamykania, co wymaga naprawy.

Najczęstsze problemy to:

  • Napęd bramy nie powoduje ich zamykania, co ma miejsce w przypadku nieprawidłowego montażu wsporników łożyskowych
  • Panel sterowania reaguje wolno lub nie uruchamia się wcale
  • Jednostka jezdna porusza się wolno lub nie działa, co jest szczególnie częste w zimie
  • Błędy spowodowane niewłaściwą konserwacją mechanizmów automatyki bramowej oraz całej konstrukcji

Jak dbać o bramę segmentową?

Konstrukcja bramy jest bardzo solidna, co z założenia daje jej długą żywotność, ale jednocześnie są wyposażone w wiele drobnych ruchomych części, które wymagają regularnej konserwacji i stosowania smarów. Przynajmniej raz w roku należy nasmarować zawiasy i rolki. Ruchome części bramy i łożyska wymagają smarowania. Należy regularnie sprawdzać płynność ruchu bramy oraz poziom ich skrzydła.

Aby automatyczne bramy garażowe działały jak najdłużej należy przestrzegać kilku zasad:

  • Zwróć uwagę na czystość konstrukcji: okresowo usuwaj brud nagromadzony na elementach bramy. Można to zrobić miękką szmatką, detergentem i ciepłą wodą
  • W przypadku zabrudzeń trudnych do usunięcia należy je zmyć specjalnymi detergentami
  • Środki smarujące i czyszczące do elementów bramy należy dobierać w zależności od powierzchni i warunków ich eksploatacji.

Bramy segmentowe — prawidłowa konserwacja

  • Montaż profili prowadzących konstrukcji należy wykonać na całkowicie płaskiej poziomej powierzchni, co pozwoli uniknąć trudności podczas otwierania bramy
  • W celu zapewnienia bezpieczeństwa ograniczniki muszą być zamontowane w obudowie podczas użytkowania urządzenia. Dzięki nim możesz wyłączyć automatykę, gdy brama jest prawidłowo zamknięta
  • Użyj specjalnego uchwytu, aby przedłużyć ograniczniki. Jest to proste w instalacji i łatwe w obsłudze. Służą przez długi czas, nie wymagają specjalnej pielęgnacji i konserwacji. W przypadku awarii zasilania istnieje możliwość ich ręcznego otwierania i zamykania.

 

 

Może Cię zainteresować również...