DRZWI OD RĘKI
Ekspert radzi, czyli...

Drzwi, które tłumią dźwięki z otoczenia. Co je wyróżnia?

5 min
Specjalistyczne drzwi akustyczne. Co je wyróżnia od "zwykłych" drzwi?Drzwi specjalistyczne o podwyższonej izolacyjności akustycznej skutecznie tłumią hałas dobiegający z otoczenia

Dobre drzwi akustyczne powinny mieć określony parametr Rw. Im wyższa wartość tego współczynnika, tym skuteczniejsza ochrona przed niepożądanymi dźwiękami płynącymi z zewnątrz. Warto o tym pamiętać.

Nawet najwyższej jakości drzwi wejściowe zdadzą egzamin tylko wtedy, gdy zostaną prawidłowo zamontowane. Zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w domach wielorodzinnych przez okna i drzwi słychać dźwięki otoczenia, takie jak ruch uliczny czy hałas sąsiedztwa. Dlatego rodzaj i właściwości stolarki okiennej muszą być odpowiednio dobrane, aby jak najlepiej tłumiły niepożądane dźwięki. W tym zakresie producenci oferują wiele rozwiązań, które zapewniają nie tylko akumulację energii cieplnej, ale również redukcję hałasu.

Jak powinny wyglądać „ciche” drzwi?

  • muszą być zwarte i mocno wypełnione od wewnątrz gęstym materiałem; wielowarstwowe wypełnienie skutecznie chroni przed hałasem
  • jeśli decydujemy się na drzwi antywłamaniowe, to są one budowane z kilku warstw, m.in. warstwy korka, pianki poliuretanowej, wełny mineralnej i stali
  • dobre drzwi powinny mieć określony parametr Rw, dzięki któremu możemy wiedzieć jaki poziom izolacyjności akustycznej wyrażony jest w decybelach. Im wyższa wartość tego współczynnika, tym skuteczniejsza ochrona przed niepożądanymi dźwiękami
  • przy wyborze drzwi do domu i mieszkania należy również zwrócić uwagę na ich klasę antywłamaniową – od RC2 do RC4 – im wyższa, tym trudniej sforsować drzwi.
  • minimalna wartość Rw dla tzw. drzwi akustycznych to 28 decybeli, czyli mniej więcej poziom zwykłej cichej rozmowy. Osoby, które nie mieszkają w cichych i spokojnych kamienicach, powinny jednak rozważyć kupno drzwi o lepszych parametrach, na poziomie 32 dB.

Prawidłowy montaż poprawia akustykę

Należy pamiętać, że nawet najlepsze „ciche” drzwi i okna na niewiele się zdadzą, jeśli ściany budynku wykonane są w przestarzałej technologii z niedostateczną izolacją, a montaż produktów nie zostanie wykonany prawidłowo. Niewłaściwy montaż drzwi może obniżyć ich izolacyjność akustyczną nawet o 10 dB. Pusta przestrzeń ościeżnicy, która nie jest wypełniona odpowiednią pianką lub zaprawą, powoduje przedostawanie się dźwięków z zewnątrz do mieszkania. Dlatego przy wyborze instalatora należy kierować się jego kwalifikacjami.

Warto kupić drzwi z certyfikatem 

Kupując produkty, które mają charakteryzować się szczególnymi właściwościami, a tak bez wątpienia jest w przypadku drzwi akustycznych warto sprawdzić czy posiadają certyfikat potwierdzający ich właściwości oraz przez jaką jednostkę badawczą został on wystawiony. W przypadku drzwi wejściowych warto spytać o certyfikat zwłaszcza kupując drzwi antywłamaniowe lub właśnie akustyczne. Pamiętaj, że tylko certyfikat z niezależnej jednostki badawczej jest potwierdzeniem, że produkt faktycznie przeszedł pozytywnie stosowne, wymagające badania.

Połącz ciszę z bezpieczeństwem

Oferta drzwi akustycznych z roku na rok jest coraz większa. Na uwagę zasługują drzwi WIKĘD Protect, lączące ciszę z bezpieczeństwem.  Specjalistyczna linia drzwi wejściowych do mieszkań przeznaczona dla wymagających klientów. Zapewnia doskonałe parametry izolacyjności akustycznej – 43dB. Przyznany Europejski Standard Zgodności CE oraz spełniający wymagania klasy antywłamaniowej RC3 – dla Twojego bezpieczeństwa. Wybrane opcje posiadają klasę EI30 czynią drzwi konstrukcją przeciwpożarową. 

Może Cię zainteresować również...