DRZWI OD RĘKI
Ekspert radzi, czyli...

Jakiej klasy wybrać drzwi antywłamaniowe, by czuć się bezpiecznie

6 min
Czym kierować się przy wyborze drzwi antywłamaniowych do domu?

Coraz częściej słyszymy o włamaniach i kradzieżach. Problem głównie dotyczy domów jednorodzinnych. Ze względu na takie zagrożenie warto zadbać o odpowiednią ochronę swojego mienia.

Drzwi antywłamaniowe z definicji to drzwi konstrukcyjnie wzmocnione, z rozwiązaniami utrudniającymi ich wyważenie lub zniszczenie. Są to najczęściej drzwi stalowe lub obite dwustronnie blachą do 2 mm, zaopatrzone w cztery bolce służące zabezpieczeniu przed wyłamaniem.

Drzwi jako element pakietu zabezpieczeń 

Od czego najlepiej zacząć i co jest kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa Tobie i Twojej rodzinie? W dzisiejszych czasach drzwi antywłamaniowe stają się bardzo powszechnym elementem wyposażenia zewnętrznego domu. Tego typu rozwiązania nie dają jednak 100% pewności, że całkowicie uniknie się złodziei czy kradzieży, mimo to znacznie podnoszą poziom bezpieczeństwa i stanowią duże wyzwanie dla potencjalnego przestępcy.

Zanim kupisz — dokonaj analizy

Decyzję o zakupie drzwi antywłamaniowych należy dokładnie przeanalizować i zbadać częstotliwość włamań w Twojej okolicy. Istotne jest również to, czy mieszkasz w domu jednorodzinnym, czy wolnostojącym – to pomoże Ci zdecydować, która wersja drzwi jest dla Ciebie odpowiednia. Bezpieczne drzwi antywłamaniowe osiągają najwyższą możliwą skuteczność w momencie, gdy inne elementy stolarki także są najwyższej klasy antywłamaniowej. 

Czy drzwi antywłamaniowe są skuteczne? 

Decydując się na drzwi antywłamaniowe klasy C, pamiętajmy, że są one dość mocnym argumentem przy negocjacjach składek ubezpieczeniowych dla Twojej nieruchomości. Każdy, kto rozważa zakup drzwi antywłamaniowych do swojego domu lub mieszkania, powinien wziąć pod uwagę ich kategorię. Drzwi klasy 4 (odpowiednik starszej klasy C) szczególnie polecane są do domów jednorodzinnych. W budynkach wielorodzinnych wielu specjalistów poleca drzwi klasy 3.

Co ciekawe — Najbardziej efektowne i najbardziej odpowiednie dla muzeów czy galerii sztuki są drzwi pancerne klasy 5. Takie drzwi możesz zamontować także w prywatnym domu. 

Czy moje drzwi skutecznie odstraszą złodzieja?

Każde drzwi antywłamaniowe powinny wytrzymać profesjonalną próbę włamania przez co najmniej 20 minut, powinny one stawiać opór i uniemożliwić dostanie się do pomieszczenia.

Jakie są klasy bezpieczeństwa drzwi antywłamaniowych:
  • Klasa 1 (RC1) – drzwi zapewniają podstawową ochronę, włamywacz może je sforsować siłą własnego ciała (np. kopnięciami) w ciągu 3 minut;
  • Klasa 2 (RC2) – drzwi zapewniają podwyższoną ochronę, włamywacz może je sforsować przy użyciu siły własnego ciała i podstawowych narzędzi, takich jak śrubokręt czy młotek, w czasie dłuższym niż 3 minuty;
  • Klasa 3 (RC3) – drzwi będą opierać się przez co najmniej 5 minut włamywaczowi używającemu większych narzędzi, takich jak łom czy wiertarka, które będą generować hałas i mogą zaalarmować sąsiadów;
  • Klasa 4 (RC4) – sforsowanie drzwi klasy 4 zajmie co najmniej 10 minut i będzie wymagało większych narzędzi;
  • Klasa 5 (RC5) – drzwi wytrzymają 15-minutowe „natarcie” doświadczonego włamywacza z wykorzystaniem takich sprzętów, jak piła, szlifierka czy wiertła;
  • Klasa 6 (RC6) – sforsowanie drzwi tej klasy wymaga co najmniej 20 minut „pracy” doświadczonego włamywacza, posługującego się narzędziami o dużej mocy.

Co charakteryzuje dobre drzwi antywłamaniowe?

Charakterystycznymi elementami każdych drzwi antywłamaniowych są wzmocnione zamki i ościeżnice, konstrukcja skrzydła i co najmniej trzy bardzo mocne zawiasy. Ważnym elementem są także certyfikaty oraz klasy odporności, jakie posiadają drzwi. Przy zakupie warto zwrócić uwagę także na współczynnik izolacyjności.  Wyróżniamy dwa rodzaje izolacyjności: akustyczną i cieplną. Akustyczna jest determinowana przez materiał, z którego wyprodukowane zostały drzwi (np. drewno lub PCV). Poziom izolacyjności akustycznej waha się w granicach 25-45dB. Z kolei parametry izolacyjności cieplnej nie powinny przekraczać 2,6 W/(m2*K).

Na charakterystykę naszych drzwi duży wpływ będzie miała także wodoszczelność oraz to czy drzwi będą zawierać przeszklenie. Z tego ostatniego elementu często rezygnujemy, głównie z racji faktu, że przeszklenie znacząco osłabia konstrukcję drzwi.

Drzwi zewnętrze w klasie RC na krajowym rynku oferuje kilku producentów. Porta, Gerda, Delta czy Wikęd. Produkty tych marek oprócz jakości wykonania, cieszą się dużym uznaniem wśród klientów. 

Może Cię zainteresować również...