DRZWI OD RĘKI
Ekspert radzi, czyli...

Na co zwrócić uwagę by prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne

7 min
Jak prawidłowo powinien wyglądać montaż drzwi zewnętrznychPrawidłowy montaż drzwi wymaga wielu czynności oraz narzędzi. Kolejność przeprowadzonych prac, gwarantuje nam, że drzwi zostaną solidnie zamontowane i będą służyć nam na lata.

Drzwi zewnętrzne to jeden z niezbędnych elementów wykończenia każdego domu, Aby służyły nam doskonale przez długi czas, muszą być nie tylko estetycznie wykonane, ale i prawidłowo zamontowane.

Przed zamontowaniem drzwi wejściowych musimy przygotować niezbędne narzędzia i akcesoria.

  • pistolet silikonowy, 
  • belka kątowa,
  • zestaw kluczy,
  • wiertarka, 
  • śrubokręt,
  • klej do spoin,
  • taśma maskująca, 

Jak zamontować drzwi wejściowe? Na co uważać?

W zależności od wybranej przez nas konstrukcji ścian zewnętrznych, bramy garażowe montuje się analogicznie jak okna, zwracając uwagę na unikanie otaczających mostków termicznych.

Jak zamontować drzwi wejściowe w zależności od grubości ściany:

  • w ścianach jednowarstwowych - połowa całkowitej grubości ściany, 
  • w ścianach dwuwarstwowych - na zewnętrznej krawędzi ściany nośnej, tak aby warstwa węglowa materiału termoizolacyjnego zajmowała co najmniej 2/3 całej szerokości ościeżnicy. Natomiast w domach pasywnych i energooszczędnych o grubości ocieplenia 15-20 cm drzwi muszą być mocowane do warstwy ocieplenia (w niewielkiej odległości od krawędzi ściany nośnej), 
    w ścianach trójwarstwowych – nad warstwą izolacji termicznej i jednocześnie przy ścianie osłonowej.
  • w ścianach trójwarstwowych – nad warstwą izolacji termicznej i jednocześnie przy ścianie osłonowej. Warto jednak pamiętać, że drzwi antywłamaniowe dość często kotwione są bezpośrednio do ściany nośnej, nawet w przypadku ścian trzykondygnacyjnych. Ponadto w nowoczesnym budownictwie zaleca się odpowiednie docieplenie i uszczelnienie drzwi trójwarstwowych. To, ile kosztuje montaż drzwi, zależy od wielu różnych czynników, takich jak użyte materiały montażowe. 

Zastanawiając się nad montażem drzwi zewnętrznych, musimy przede wszystkim zastanowić się nad prawidłową kolejnością czynności montażowych. Na początku wymagane są prace przygotowawcze. Jeśli znane jest prawidłowe położenie drzwi i rodzaj ścian, możemy przystąpić do wstępnego montażu. Pierwszym krokiem jest dokładne sprawdzenie wymiarów otworu do montażu ościeżnicy wraz z płytą zewnętrzną. Aby prawidłowo i swobodnie zamontować ościeżnicę, otwór z obu stron musi być o około 1,5 cm większy niż odpowiadająca mu zewnętrzna krawędź ościeżnicy. Naszym zadaniem jest również odpowiednie przygotowanie tego otworu. Musi być oczyszczona, otynkowana i przygotowana, a jednocześnie płaska i sucha. Jeśli nie jest otynkowany i niezbyt gładki, ościeżnicę i drzwi należy natychmiast po zamontowaniu zabezpieczyć folią. 

Prawidłowy montaż ramy

Teraz czas na wywiercenie otworów w ścianie, w których zamontujemy kotwy. Wywierć otwory w ramie ściennej i włóż w nie kotwy, ostrożnie dokręcając je odpowiednim kluczem. Kotwy montażowe należy umieścić na bocznych krawędziach ościeżnicy (co najmniej trzy) oraz na jej górnej krawędzi (co najmniej jedna). W zależności od wytrzymałości surowca, z którego wykonana jest ściana, muszą one wnikać w ścianę na głębokość 10-20 cm.

Usztywnienie całej konstrukcji

Aby wcześniej zamontowana ościeżnica nie przesuwała się w żadnym kierunku, należy ją odpowiednio zamocować. W tym przypadku bardzo ważną rolę odgrywają listwy dylatacyjne, które należy umieścić po wewnętrznej stronie ościeżnicy, między wspornikami ramy. Listwy muszą być zainstalowane w tej samej linii. Pod te krawędzie należy podłożyć podkładki z grubej tektury lub filcu, które skutecznie zabezpieczają ościeżnicę przed ewentualnymi uszkodzeniami – powinno ich być co najmniej 3. Następnie zgodnie z zadanym poziomem podłogi, próg płyciny drzwiowej należy zamontować w środku za pomocą specjalnego kleju montażowego. Warto podkreślić, że wysokość ościeżnicy drzwi wejściowych musi wynosić co najmniej 2,22 m. 

Aplikacja pianki montażowej

Po usztywnieniu całej konstrukcji można zabezpieczyć ramę taśmą maskującą. Pozwala to przejść do bardzo ważnej czynności, jaką jest wypełnienie przestrzeni między ścianą, a ościeżnicą pianką montażową. Jednak przed przystąpieniem do opisywanego zadania musimy nie tylko zabezpieczyć ościeżnicę taśmą maskującą, ale także wyczyścić, a następnie zwilżyć szczelinę, którą chcemy wypełnić, ostrożnie spryskując ją wodą. Do wypełnienia ubytku należy użyć pianki niskociśnieniowej, którą można nakładać tylko do połowy, ponieważ po pewnym czasie zwiększa ona swoją objętość. 

Aby drzwi wejściowe do domu, mieszkania lub innego budynku były gotowe do użytku, należy je odwrócić od ościeżnicy, zamontować klamkę i zawieszki, usunąć nadmiar piany, przykleić taśmę maskującą i kliny drewniane. Chociaż możliwe jest wcześniejsze użytkowanie skrzydła, to na końcowe zabiegi najlepiej poczekać dzień lub dłużej. Po tym czasie mamy pewność, że piana zastygnie i dopiero wtedy będziemy mieli możliwość usunięcia jej nadmiaru oraz usunięcia klinów. Ponadto miejsca, w których znajdowały się elementy drewniane, należy również wypełnić pianką niskociśnieniową. Na koniec sprawdzamy poprawne zamykanie drzwi poprzez sprawdzenie zamka, a w razie potrzeby dokonujemy jego regulacji.

Może Cię zainteresować również...