DRZWI OD RĘKI
Ekspert radzi, czyli...

Na czym polega regulacja drzwi zewnętrznych  i dlaczego jest istotna?

5 min
Na czym polega regulacja drzwi zewnętrznych  i dlaczego jest istotna?Nieprawidłowo wyregulowane drzwi będą skutkować utratami ciepła co może powodować wyższe opłaty za ogrzewanie.

Dwie śruby w górnej części każdego z zawiasów drzwi służą do regulacji położenia skrzydła w poziomie oraz w pionie. Z kolei śruba w dolnej części zawiasu pozwala zwiększyć lub zmniejszyć docisk .

Na czym polega regulacja drzwi?

Regulacja drzwi polega na manipulowaniu położeniem drzwi w celu ustawienia ich w taki sposób, aby odległość między nimi, a ościeżnicą była identyczna nie zależnie od miejsca pomiaru.

Nieprawidłowo wyregulowane drzwi będą skutkować utratami ciepła co może powodować wyższe opłaty za ogrzewanie.

Sytuacje, które mogą wskazywać potrzebę wyregulowania drzwi:

  • Drzwi przy użytkowaniu stawiają wyraźny opór,
  • W szczelinach między skrzydłem a ościeżnicą można usłyszeć świst wiatru,a w słoneczne dni zobaczyć wiązkę światła. 

Czego będziesz potrzebował do regulacji drzwi zewnętrznych?

Przed rozpoczęciem regulacji należy zaopatrzyć się w poziomicę klucz imbusowy oraz kartkę papieru w przypadku braku poziomicy wystarczy taśma malarska i ołówek. W górnej części każdego z zawiasów można znaleźć 2 śruby. Służą one do regulacji położenia skrzydła w pionie i poziomie. Dodatkowo śruba w dolnej części zawiasu pozwala regulować siłę docisku skrzydła do ościeżnicy.

Regulacja w poziomie i w pionie:

  • Na początku należy zaznaczyć ołówkiem lub taśmą na framudze miejsca, w których styka się ona z krawędziami zamkniętych drzwi.
  • Otwórz drzwi, a następnie zmierz odległość narysowanych kresek od wewnętrznej krawędzi futryny – jeśli odległości są takie same, regulacja zawiasów w tej płaszczyźnie nie będzie potrzebna. Jeśli nie, trzeba wykonać poziomowanie,
  • Skoryguj ułożenie drzwi, delikatnie dokręcając lub odkręcając odpowiednie śruby. 
  • Ponownie zamknij drzwi, wykonaj zaznaczenia i porównaj odległości, upewniając się, że skrzydło drzwiowe jest zamocowane w odpowiedniej pozycji,

Regulacja docisku skrzydła do ościeżnicy:

  • W tym przypadku zadanie jest jeszcze prostsze. Aby ocenić, czy docisk jest odpowiedni, od strony zawiasów należy umieścić kartkę papieru pomiędzy ościeżnicą i skrzydłem drzwiowym, a następnie je zamknąć.
  • Jeśli kartka wypadnie lub można ją łatwo wysunąć oznacza to, że szczelina jest zbyt duża i regulacja będzie konieczna. Docisk zwiększa się kiedy dokręcany jest wkręt nr 2. Kiedy drzwi i ościeżnica sprawiają wrażenie prawidłowo spasowanych należy powtórzyć test kartki. 

Co zrobić jeśli regulacja nie przynosi efektu?

Udało Ci się wyregulować drzwi zgodnie z naszymi wskazówkami, ale pomimo to drzwi nie pracują tak jak powinny?

Jest szansa, że doszło do zwiększenia ich objętości z powodu nadmiaru wilgoci w mieszkaniu. Problem ten najczęściej pojawia się latem i znika zimą, kiedy ogrzewane powietrze staje się suche. Aby zapobiec puchnięciu drzwi, konieczne jest regularne wietrzenie.

Mimo poprawnej regulacji inna, częsta niedogodność związana z używaniem drzwi to ich skrzypienie. Prostym rozwiązaniem jest zastosowanie oleju silikonowego lub wazeliny technicznej. Należy unieść skrzydło i w powstałą szczelinę w zawiasie zaaplikować środek smarujący. Następnie należy usunąć nadmiar smaru ręcznikiem papierowym i kilkakrotnie poruszaj drzwiami, aby smar dotarł do każdej szczeliny.

Regulacja nie będzie przynosić efektu, jeśli ościeżnica została niewłaściwie zamocowana. W tej sytuacji należy skontaktować się z osobą odpowiedzialną za montaż i zlecić dokonanie poprawki.

Może Cię zainteresować również...