DRZWI OD RĘKI
Ekspert radzi, czyli...

Dlaczego płyta wiórowa jest lepszym rozwiązaniem niż plaster miodu

3 min
Plaster miodu czy płyta wiórowo-otworowa? Jakie wybrać wypełnienieRodzaj wypełnienia drzwi odgrywa ważną rolę. Jeśli cenimy ciszę i spokój, najlepszym rozwiązaniem będzie płyta wiórowa. Wypełnienie skrzydła plastrem miodu to rozwiązanie tańsze, ale często nie spełniające oczekiwań klientów.

Plaster miodu to zwykła tektura, która ma usztywnić skrzydło. Jeśli szukamy solidniejszego rozwiązania, należy wybrać drzwi wypełnione płytą wiórową. Na rodzaj wypełnienia wpływ ma także cena.

Jeśli chodzi o drzwi do mieszkania, na pierwszym miejscu stawia się wygląd. Im lepiej ościeżnica i skrzydło pasują do stylu wnętrza, tym większe zadowolenie domowników. Należy jednak pamiętać, że przy wyborze drzwi ważną rolę odgrywa także ich wypełnienie. 

Plaster miodu czy płyta wiórowo-otworowa? Dwa najpowszechniejsze rozwiązania. 

Zacznijmy od najpopularniejszego obecnie rozwiązania na rynku, czyli plastra miodu. 

Jak to wygląda? Plaster miodu to nic innego jak sześciokątna tekturowa wkładka, która ma usztywnić skrzydło drzwi. Wypełnienie komórkowe ma jedną zaletę - niski koszt. Niestety o jakości i dźwiękoszczelności takich drzwi można zapomnieć. Lepszym rozwiązaniem jest płyta wiórowa perforowana, która zapewnia lepszą ochronę akustyczną i termiczną. Płyta wiórowa Jeśli szukasz trwałego materiału drewnopochodnego, możesz wybrać drzwi z litej płyty wiórowej. Takie wypełnienie arkuszowe jest wykonane ze sprasowanych wiórów drzewnych. Całość aromatyzowana syntetycznym klejem, dzięki któremu struktura skrzydła staje się bardziej solidna. Płyta wiórowa jest cięższa niż płyta wiórowa perforowana, dlatego najczęściej spotkasz ją w drzwiach wejściowych do mieszkania. Odgrywa również ważną rolę w produkcji drzwi technicznych.

Zalety płyty wiórowo-otworowej

Niewątpliwą zaletą drzwi wypełnionych płytą wiórową jest to, że doskonale tłumią dźwięki dochodzące z innych pomieszczeń. Dzięki płaskiej powierzchni płyty dźwięki nie przenikają tak łatwo przez drzwi. Taka informacja jest szczególnie ważna dla każdego, kto ceni sobie ciszę i spokój, które powinny panować w każdej sypialni czy biurze. Płyta wpływa na zatrzymywanie ciepła, ponieważ w przeciwieństwie do plastra miodu ciepło nie „rozprasza się” tak szybko. Jest to rozwiązanie droższe niż plaster miodu, ale zdecydowanie trwalsze i solidniejsze.

Może Cię zainteresować również...