DRZWI OD RĘKI
Ekspert radzi, czyli...

Otwierane do środka czy na zewnątrz. Gdzie i jakie drzwi zamontować

5 min
Drzwi otwierane na zewnątrz czy do środka? Jakie wybrać

Drzwi otwierane na zewnątrz, zapewniają większą powierzchnię użytkową, drzwi otwierane do wewnątrz lepiej zaś sprawdzają się w szerszych korytarzach. Sprawdź jaki rodzaj drzwi wybrać.

Gdzie i jak otwierać drzwi 

W niektórych pomieszczeniach drzwi otwierane do wewnątrz nie są zalecane, a nawet zabronione. Sytuacja ta dotyczy głównie:

  • łazienki,
  • kotłowni
  • wyjścia ewakuacyjnego.

Powodów, dlaczego w w/w miejscach nie można stosować drzwi otwieranych do wewnątrz jest wiele. Śliska podłoga, zbyt wysoka temperatura czy wydobywający się gaz z piekarnika. Otwarte drzwi do łazienki w środku utrudniłyby lub nawet umożliwiłyby wejście. Dlatego takie rozwiązanie jest prawnie zabronione. Drzwi otwierane na zewnątrz muszą być również stosowane jako drzwi do kotłowni lub drzwi ewakuacyjne. Nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego jeśli nie spełnimy wymogów budowlanych, możemy napotkać wiele problemów. 

Dlaczego drzwi wejściowe otwierane powinny być do środka?
  
Do kotłowni, garażu, możemy zdecydować się na drzwi zewnętrzne otwierane do środka. Takie rozwiązanie sprawdzi się w zimie, gdy podczas silnych opadów śniegu nie będziemy mieli problemu z otwarciem drzwi przez zalegający na podeście śnieg. 

Drzwi zewnętrzne, a przepisy prawa budowlanego 

Drzwi do domów stanowią podstawową barierę odgradzającą mieszkańców od potencjalnych włamywaczy oraz innych niepożądanych zagrożeń, ich wybór powinien być dokładnie przemyślany. Nie tylko systemy i zamki antywłamaniowe mają tutaj ogromne znaczenie. Liczą się również materiały, z jakich drzwi zostały wykonane, użyte do montażu zawiasy, jakość oraz konstrukcja całego skrzydła i oczywiście poprawny i precyzyjny montaż, bez którego nie można mówić o żadnym zabezpieczeniu przed niechcianym wtargnięciem osób trzecich. Warto również wiedzieć,
w jaki sposób wyregulować drzwi zewnętrzne, gdyż z biegiem lat mogą się trochę rozregulować. Jest to zupełnie naturalne zjawisko związane z ich użytkowaniem. Wystarczy w takim przypadku poddać drzwi odpowiedniej konserwacji i wszystko wróci do normy.

Producent drzwi Gerda przytacza zasady, jakimi powinniśmy kierować się przy montażu drzwi i wyborze kierunku ich otwierania. 

Zasady dotyczące kierunku otwierania drzwi do mieszkań w bloku, są dość precyzyjne i jasno określone. Odgórnie, drzwi muszą być otwierane do wewnątrz mieszkania, a nie na zewnątrz. Wynika to przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Według przyjętych norm skrzydło drzwiowe będące wejściem na drogę ewakuacyjną nie może po całkowitym odtworzeniu nawet w najmniejszy sposób ograniczać szerokości wydzielonej drogi pożarowej. Trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na sposób ich otwierania, gdy nasze mieszkanie znajduje się w takim ciągu komunikacyjnym. W innym przypadku sami możemy dokonać wyboru sposobu otwierania się naszych drzwi.

Rodzaj drzwi i ich wpływ na komfort użytkowania:

Drzwi otwierane na zewnątrz:

  • Zapewniają znacznie większą powierzchnię użytkową w przedpokoju, przedpokoju czy werandzie
  • W niesprzyjających warunkach atmosferycznych, takich jak silny i wiejący wiatr, drzwi otwierane na zewnątrz mocniej dociskają się do ościeżnicy, co zapewnia lepszą szczelność
  • Stanowią bezpieczniejszą drogę ucieczki. Jednak ta funkcja dotyczy tylko domów prywatnych.

Drzwi otwierane do wewnątrz:

  • Zdecydowanie lepiej sprawdzają się w większych i szerszych korytarzach.
  • Nie zakłócają przestrzeni wspólnej wspólnoty mieszkaniowej, niezależnie od tego, czy jest to apartamentowiec, czy wspólnota mieszkaniowa.
  • Nie muszą też posiadać systemu odwadniającego, okapnika ani dodatkowego uszczelniacza zapobiegającego przedostawaniu się deszczu czy śniegu.
Może Cię zainteresować również...