DRZWI OD RĘKI
Ekspert radzi, czyli...

Szczelny montaż – na czym polega? Czemu jest tak ważny i co daje?

5 min
Na czym polega szczelny montaż?Ciepły czy szczelny montaż okien - który lepszy?

Prawidłowo przeprowadzony montaż okien to gwarancja zachowania wysokich parametrów termoizolacji, a także skuteczne zabezpieczenie przed powstaniem pleśni w pomieszczeniach

Prawidłowo przeprowadzony montaż okien to gwarancja zachowania wysokich parametrów termoizolacji, a także skuteczne zabezpieczenie przed powstaniem pleśni w pomieszczeniach. Dziś opowiemy Ci, czym jest szczelny montaż okien, czym różni się od standardowego montażu i jakie ma on znaczenie dla domowników.

Szczelny montaż okien – co to oznacza?

Szczelny montaż okien, czyli inaczej mówiąc montaż trójwarstwowy, polega na odpowiednim uszczelnieniu punktu styku okna ze ścianą zewnętrzną. Taka metoda stosowana jest wyłącznie w murach dwu- lub trzywarstwowych i polega na wykorzystaniu 3 warstw izolacji, spośród których każda jest odpowiedzialna za inną funkcję. W zewnętrznej warstwie wykorzystuje się taśmę paroprzepuszczalną i rozprężną, które mają za zadanie chronić przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz, a także przed wiatrem oraz promieniowaniem UV. Dodatkowym atutem taśmy paroprzepuszczalnej jest możliwość odparowywania wody, która gromadzi się w szczelinie, np. na skutek nieszczelności zewnętrznej.

Warstwa środkowa (pianka PUR) odpowiada natomiast za izolację termiczną i akustyczną, jednak warunkiem jej skuteczności jest to, że musi pozostać ona sucha. Ostatnią warstwą w szczelnym montażu okien jest uszczelnienie wewnętrzne, które ma właściwości paroizolacyjne, w związku z czym blokuje przedostawanie się wilgoci z pomieszczenia.

Szczelny montaż okien vs. tradycyjny montaż okien „na piankę”

Jeszcze nie tak dawno jedyną metodą stosowaną w instalacji stolarki okiennej był tzw. montaż okien „na piankę”, w którym wykorzystywana była wyłącznie jedna warstwa uszczelnienia. Popularność tej metody wynikała głównie z tego, że jest ona zdecydowanie tańsza i mniej pracochłonna – nie oznacza to jednak, że jest ona skuteczna. Jako izolator wypełniający szczeliny dylatacyjne wykorzystywana była wówczas pianka poliuretanowa (PUR) i… nic poza tym. Niestety, tak słabe uszczelnienie nie zabezpiecza przed działaniem wilgoci, która będzie ingerować do jej wnętrza.

Zobacz, z jakimi niedogodnościami wiąże się tradycyjny montaż okien:

  • zwiększone ryzyko powstania grzyba na ścianie lub suficie;
  • pojawienie się rosy na szybie i profilu okiennym;
  • brak listwy podparapetowej sprawia, że mieszkańcy czują, jak „dmucha” pod oknem;
  • wokół okna zbiera się dużo wody;
  • promieniowanie UV niszczy niezabezpieczoną piankę montażową;
  • temperatura w pomieszczeniu znacznie spada.

Szczelny montaż gwarancją wysokiej szczelności okien

Według specjalistów szczelny montaż okien przy użyciu zewnętrznych i wewnętrznych folii uszczelniających, jak również pianki poliuretanowej zwiększa szczelność okien nawet o 75%. To jedna

z najważniejszych korzyści płynących ze stosowania tej metody montażu. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na szczelny montaż okien?

  • Paroprzepuszczalna taśma zewnętrzna chroni przed przedostaniem się wody do wnętrza pianki montażowej, dzięki czemu umożliwia lepsze odparowanie wilgoci na zewnątrz.
  • Paroprzepuszczalna taśma wewnętrzna zmniejsza ryzyko przedostania się wody z wnętrza budynku do pianki montażowej.
  • Prawidłowo przeprowadzony montaż okien zapobiega utracie ciepła w pomieszczeniu, co pozwala na zmniejszenie wydatków związanych z użytkowaniem domu.
  • Listwa pod parapetowa stanowi dodatkowe uszczelnienie chroniące przed przedmuchami pod parapetem.
  • Montaż jest stosunkowo szybki – nie musimy czekać, aż pianka montażowa wyschnie i obcinać jej nadmiaru.

 

Może Cię zainteresować również...