DRZWI OD RĘKI

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest szyba bezpieczna?

Szyba bezpieczna

Szyby odgrywają kluczową rolę nie tylko w aspekcie komfortu użytkowania, lecz także w kwestii bezpieczeństwa. W wielu przypadkach, szczególnie w obiektach użyteczności publicznej, konieczne jest zastosowanie specjalnych szyb bezpiecznych.

Szyby tego typu zapewniają ochronę przed potencjalnymi obrażeniami, szczególnie tam, gdzie istnieje ryzyko rozbicia szyb w warunkach użytkowych, a ludzie mogą być narażeni na odpryski lub odłamki szkła. Przykłady takich miejsc to np. szpitale, szkoły, przedszkola oraz witryny sklepów.
 

Kiedy szkło jest „bezpieczne”?

Szkło bezpieczne definiowane jest przez normę PN-EN 12600:2004 „Szkło w budownictwie. Badanie wahadłem. Udarowa metoda badania i klasyfikacja szkła płaskiego”.

Norma ta wyróżnia 3 typy szkła:

  • po pęknięciu szkło rozpada się na ostre, mogące zranić człowieka kawałki
  • po pęknięciu większe odłamki szkła „trzymają się” np. na zastosowanej wewnątrz tafli szkła folii, istnieje więc niewielkie ryzyko zranienia się przez osoby będące w pobliżu
  • szkło po pęknięciu rozpada się na małe kawałki o łagodnych krawędziach, eliminujące ryzyko skaleczenia się.


Klasy bezpieczeństwa

Wyróżnia się 3 klasy bezpieczeństwa:

  1. najwyższy stopień bezpieczeństwa,
  2. szkło odporne na uderzenie (wpadnięcie na szybę) przez osobę dorosłą, ale może nie wytrzymać uderzenia biegnącej osoby dorosłej,
  3. odporna na wpadnięcie na szybę przez małe dziecko.

O tym, jaką odporność na rozbicie ma szyba informuje nas klasa bezpieczeństwa. Zostały one uszeregowane w skali od P1A do P8B. Jeśli chcemy realnie zwiększyć nasze bezpieczeństwo powinniśmy rozważyć montaż szyb w klasach od P2A do P4A.

Takie przeszklenia wytrzymują bowiem kilkakrotne uderzenie stalowej kuli i są w stanie skutecznie powstrzymać włamywacza przed wtargnięciem do naszego domu. Szkło o wyższych klasach stosuje się w miejscach, gdzie poziom bezpieczeństwa musi być nadzwyczaj wysoki np. w bankach.